Rok 2012

Piwniczna Zdrój

Grudzień 2012 r.

 

Zapraszamy 2 grudnia 2012 roku (niedziela) o godzinie 15:00 na wernisaż do galerii "PIJALNIA ARTYSTYCZNA" w Piwnicznej Zdroju przy ul. Zdrojowej 42, gdzie uruchamiamy ekspozycję pn.: "DOTKNĄĆ SZTUKI", którą do połowy stycznia 2013 roku będzie można oglądać w godzinach pracy Galerii.

Ekspozycję, zaprezentują wybranymi pracami malarskimi i graficznymi, autorzy zrzeszeni w "NASZEJ GALERII": Wacława Bartosik - Łódź, Ewa Bąkowska - Nakło n. Notecią, Ireneusz Betlewicz - Ostróda, Jadwiga Borysiewicz "Jaga Ward" - Łódź, Izabella Brzozowska - Ujazd, Magdalena Dorau - Łódź, Bogdan Grzywa - Łaziska Górne, Maria Jarzyna - Aleksandrów Łódzki, Grażyna Kamińska - Łódź, Jerzy Klecha - Nowogrodziec, Sylwia Kobierzyńska - Słupsk , Beata Kołaciak - Zakopane, Agnieszka Kołodziejczak - Łódź, Jolanta Kościelecka - Warszawa, Zofia Krzemińska - Kryszyńska - Łódź, Rafał Kulik - Sieraków Śląski, Elżbieta Łukasik - Łódź, Krystyna Majchrzak - Pabianice, Jacek Markunas - Łódź, Krystyna Matusiak - Bukowiec, Andrzej Matz - Poznań, Krzysztof Mikoś - Kraków, Urszula Mularczyk - Dąbrowa, Barbara Nowak - Pabianice, Aneta Paszek - Czechowice Dziedzice, Mariusz Petniak - Czarne k. Szczecinka, Matylda Siemnienowicz - Łódź, Grzegorz Szafuler - Konstantynów Łódzki, Ryszard Szymanowski "Lynx" - Łódź, Teresa Urbańska "Lalka Dudek" - Wrocław, Jerzy Zachara - Łódź.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wernisaż wystawy "Dotknąć sztuki"

w koszalińskim Muzeum

Wrzesień 2012 r.

 

5 września 2012 roku w koszalińskim Muzeum zastępca Prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski wraz z Dyrektorem "NASZEJ GALERII" - ogólnopolskie galerii twórców z niepełnosprawnością Ryszardem Szymanowskim otworzyli wyjątkową ekspozycję pn. "DOTKNĄĆ SZTUKI", którą dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum można oglądać w godzinach pracy placówki do 14 września 2012.

Wystawa została uruchomiona jako impreza towarzysząca 9 edycji koszalińskiego festiwalu "INTEGRACJA Ty i Ja", będąc zwiastunem ekspansji festiwalowych wydarzeń do wspaniałych placówek kulturalnych Koszalina.

 

 

W trakcie zwiedzania wystawy prezentującej prace twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu "NASZA GALERIA" - ogólnopolskiej galerii twórców z niepełnosprawnością: Wacławy Bartosik - Łódź, Ewy Bąkowskiej - Nakło n. Notecią, Ireneusza Betlewicza - Ostróda, Jadwigi Borysiewicz "Jagi Ward" - Łódź, Izabeli Brzozowskiej - Ujazd, Magdaleny Dorau - Łódź, Bogdana Grzywy - Łaziska Górne, Marii Jolanty Jarzyny - Aleksandrów Łódzki, Jerzego Klechy - Nowogrodziec, Sylwii Kobierzyńskiej - Słupsk (autorki wspaniałych zdjęć - uczestniczki warsztatów w Połczynie Zdroju), Beaty Kołaciak - Zakopane, Agnieszki Kołodziejczak - Łódź, Zofii Kryszyńskiej-Krzemińskiej - Łódź, Elżbiety Łukasik - Łódź, Jacka Markunasa - Łódź, Krystyny Matusiak - Bukowiec, Krzysztofa Mikosia - Kraków, Józefy "Ziuty" Pawlik - Warszawa, Mariusza Petniaka - Czarne k. Szczecinka, Andrzeja Spałka - Łódź, Grzegorza Szafulery - Konstantynów Łódzki, Ryszarda Szymanowskiego "Lynx" - Łódź, Teresy Urbańskiej "Lalki Dudek" - Wrocław, Jerzego Zachary - Łódź, które znalazły się również w przygotowanych przez Bibliotekę Centralną Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie materiałach - płytach DVD zawierających katalogi z obrazami prezentowanych na wystawie prac, ich tekstowymi opisami oraz plikami audio.

 

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 27 we Wrocławiu

Lipiec - Sierpień 2012 r.

 

 

Wow, ale wspaniały pomysł z wystawą na oknach wystawowych Biblioteki, a w dodatku na tak ruchliwej ulicy, przez co oglądalność była na pewno WIELOTYSIĘCZNA !!! (B.K.)

 

 

Bardzo mi się podoba ! Wystawa wygląda interesująco i zachęcająco i myślę, że niejeden przechodzień z zaciekawieniem zerka w tamtą stronę, a część na pewno przystaje i podziwia obrazy z bliska. Pomysł bardzo fajny i realizacja też w porządku. (E.G.)

 

 

Dzięki wyjątkowo kolorowym obrazom ulica Łokietka ożyła na czas wystawy Pani obrazów.
(z Wrocka)

 

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 22 we Wrocławiu

Czerwiec 2012 r.
http://www.biblioteka.wroc.pl/strona/filia_22


Dziękuję za wystawę, jestem zadowolona, obrazy bardzo się podobały. Liczę na dalszą współpracę, zapraszam, życzę mocy twórczej.
Kierownik  F-22 MBP we Wrocławiu - Grażyna Niewczas.

 

 

 Łódź
Czerwiec 2012 r.KLUB LEKARZA
Łódź, ul. Czerwona 3http://www.reymont.pl/literatura_archiwum.php?mode=time&time=2012-06


Moją lekturę najnowszego tomiku Agnieszki Battelli "Bez tytułu" rozpoczęłam od końca - a właściwie, od okładki z biogramem i zdjęciem Autorki.
No i właśnie ! - na tej pięknej fotografii, wykonanej przez Rafała Kobyłeckiego, najdłużej utkwił mój wzrok i zatrzymały się moje myśli.
Po czym - odkryłam, że Agnieszka Battelli to polska Anna Magnani.
O urodzie równie charakterystycznej, z tym samym ekspresyjnym spojrzeniem i włosami, a raczej "burzą" włosów, fryzurą i ich ciemnym kolorem - które to cechy upodabniają do siebie obie Artystki.
Wierszami z tomiku "Bez tytułu" - tak, jak utworami w debiutanckim zbiorku "Małe miasteczka" - Agnieszka Battelli, opowiada nam w prosty, szczery, a jednocześnie liryczny i poruszający sposób o tym, z czym spotykamy się w codziennym życiu; o frustracji, o pytaniach pozostających bez odpowiedzi, o dylematach i dokonywaniu cały czas niełatwych wyborów.
Tematyka tomiku nie jest wprawdzie przyhnębiająca, ale jednak smutna. Co zapewne sprawiło, że szata graficzna książki została zaprojektowana w monochromatycznych "czarno-szarościach".
Mam (cichą) nadzieję, że w następnym zbiorku będzie więcej wierszy ironicznych, które wyzwalają w Czytelniku uśmiech - podobnych do "Muzyka telefonów jest..." i wówczas zilustruje je swoimi mega kolorowymi obrazami (pisząca te słowa) Lalka Dudek (Teresa Urbańska).
Podsumowując.
Każdy wiersz opowiada jakby odrębną historię i celnie komentuje rzeczywistość, przez co tomik Agnieszki Battelli "Bez tytułu" jest bez wątpienia niezwykle ważną pozycją wśród tego gatunku, na naszym rynku wydawniczym.
Na uwagę zasługują także wielojęzyczne tłumaczenia wybranych wierszy z poprzedniego tomiku "Małe miasteczka", co zapewne wzbogaca, jak i urozmaica tomik "Bez tytułu".

Życzę Agnieszce Battelli kolejnych tomików, w których maximum myśli, zapisze w minimum słowach, co dla mnie jest niezwykle cenne w Jej poezji.
Łączę szczere gratulacje - Teresa Urbańska (Lalka Dudek).


 

 

 

 

"Orliki 2012"

maj 2012 r.

Inspiracją do namalowania przeze mnie cyklu dwunastu obrazów "Orliki 2012" była informacja o zainicjowanym przez Pana Premiera Donalda Tuska programie budowy ogólnodostępnych kompleksów sportowych - ORLIK 2012.

NIETYPOWE MIEJSCE jest tym, co łączy prezentację cyklu obrazów "Orliki 2012" na wszystkich wystawach; takie było moje założenie. 
Powodem, że przyszedł mi go głowy taki pomysł - była reakcja dyrektora galerii. Podczas jednej z wystaw zbiorowych, zwróciłam się z uwagą dotyczącą wysokości, na której zostały powieszone dwa - z trzech tam wtedy prezentowanych przez mnie obrazów - odpowiedział:
- Tak się teraz na świecie wystawia. Jak nie chcesz nie musisz brać udziału w zbiorowej wystawie. Autor prac może sobie aranżować jedynie wystawę indywidualną, a za zbiorowe odpowiada komisarz i tylko on decyduje o wyglądzie i prezentacji wystawy.
Byłam wtedy bardzo rozżalona i oburzona.
Choć, gdy ochłonęłam dostrzegłam, że moje obrazy nie miały jeszcze najgorszej lokalizacji, gdyż np. dwa obrazy uznanej Artystki wisiały - jeden pod samym sufitem, co sprawiło, że jedynie bardzo uważny gość wystawy mógł go dostrzec, a drugi w ciemnym kącie za schodami do biura galerii. Albo obrazy równie uznanego i cenionego malarza, którego malarstwo przedstawia nastrojowe pejzaże miejskie, powieszono na ... wiejskim płocie, który specjalnie na tą wystawę skądś przytargano.

Tak właśnie powinna wyglądać wystawa - sztalugi, przestrzeń, światło i duża liczba odwiedzających (E./T.)

Świetny pomysł z tą wystawą w Ośrodku Sportu - gratuluję! Obrazy wpasowały się doskonale w otoczenie i w dodatku jest gwarancja dużej oglądalności. (El)

Cieszę się, że wystawiasz Swe obrazy w tak uczęszczanym miejscu, co rzeczywiście daje możliwość zaprezentowania ich dużej publiczności, nawet takiej, która nie wybrałaby się na wystawę z własnej woli, bo może nawet nie wie, że to jest tak fajne i interesujące przeżycie. (Ewa)

Gratuluję pięknej wystawy. (M.)

Dziękuję za udostępnienie obrazów mieszkańcom Sulechowa. (Romualda Jarecka-Cieślak - radna z Sulechowa)

O wystawie można przeczytać w Gazecie Lubuskiej z dnia 1 czerwca 2012.

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120601/POWIAT23/120539864

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 43 we Wrocławiu

Kwiecień 2012 r.Tamta wystawa stała się dla mnie inspiracją do pokazania w "światowy" sposób - jak to wtedy określił dyrektor - swoich "orlików" w bibliotece na ul. Inflanckiej we Wrocławiu. Kierowniczka, choć najpierw niechętna, bo miała zamysł ustawienia obrazów na sztalugach, później jednak wyraziła zgodę na moją koncepcję - po tym, jak dokładnie wytłumaczyłam, czym się kieruję by tak pokazać moje sportowe obrazy, których już sama tematyka sprawia, że myśli się nie o galerii z podniosła atmosferą, a raczej o chwili relaksu.
Poza tym uznałam, że chcę ... zaskoczyć gościa wystawy !
Myślę, że się udało. O czym świadczą wypowiedzi.Prezentacja obrazów "orlików" nietypowa, ale bardzo mi się podoba. Tło ścian i rolet w oknach wspaniale współgra kolorystycznie z obrazami. Fajny pomysł!!!!!! (E.G.)

Pomysł świetny, widzę, że wreszcie uwierzyłaś w siebie, a tak naprawdę to widzę na zdjęciach artystkę pełną gębą. (ab)

ODWAŻNIE!
NOWATORSKO!
ENERGETYZUJĄCO!
Świetny pomysł Lalko i... cudownie wyglądasz :-) (EL)

Mnie podoba się. Bardzo. Gratuluję !!! (Tes)
27 kwietnia odbyło się spotkanie z Lalką Dudek (Teresą Urbańską) autorką wystawy "Orliki 2012". Artystka zaprezentowała drogi rozwoju swojego malarstwa od impresjonizmu, poprzez kubizm do minimalizmu.
Ranking obrazów, które najbardziej podobały się młodzieży.Pragnę bardzo podziękować Pani Teresie Wolskiej - kierownik Filii nr 43 MBP we Wrocławiu, mieszczącej się na ul. Inflanckiej, za zaangażowanie w zorganizowanie wystawy i zainteresowanie Kierowników pozostałych Filii do urządzenia w zarządzanych przez Nich placówkach, kolejnych wystaw.


 

 

 

 

 

Kalendarz "Ziemia piotrkowsko - sulejowska"

Stowarzyszenia "NASZA GALERIA"

Styczeń 2012 r.W ramach realizacji zadania pn. "Piękno regionu piotrkowsko - sulejowskiego w pracach malarskich i graficznych 16 twórców z niepełnosprawnością" ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, powstał KALENDARZ NA ROK 2012, będący wspaniałą promocją regionu oraz twórczości osób z niepełnosprawnością.

"Trochę brakuje mi w czerwcu Twoich dudków urzekających kolorami ale rozumiem, Piotrków to też z pewnością Twoja miłość". (U.G.)

"Cały ROK jest Galerią Sztuki, ale w Czerwcu najpiękniej...." (J.)

Cały kalendarz do obejrzenia pod poniższym adresem:
http://www.naszagaleria.org.pl/Piotrkow/NG_kalendarz-PRPiotrk_Sulej_2012_web.pdf